گر اطلاعات شما در مورد گروه های غذایی اندك است، توصیه می كنم ابتدا مقاله ی اهمیت تغذیه و تقسیم بندی مواد غذایی را بخوانید.
 ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ هر زمان میزان دریافت زیاد و یا فعالیت بدنی كم باشد فرد چاق می شود . تجمع چربی در زنان بیشتر به شكل گلابی در قسمتهای ران و باسن و در مردها به شكل سیب یعنی بیشتر در ناحیه شكمی است كه خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش می دهد . افراد چاق به عوامل خارجی گرسنگی بیشتر از عوامل داخلی عكس العمل نشان می دهند . آنها بیشتر در پاسخ به زمان غذا می خورند تا احساس گرسنگی داخلی ، تحریكات خارجی مانند زمان روز ، شكل غذا ‎‎‎ و رنگ ‎‎‎ و ‎‎‎ بوی آن ( قابل توجه رستورانها ) ، وجود همراه برای شریك شدن در غذا و ‎‎‎ داشتن ‎‎‎ پول بیشتر افراد ‎‎‎ را ‎‎‎ به خوردن ترغیب می كند ، در ضمن افراد چاق دریافتن راههایی كه باعث كاهش مصرف انرژی می شوند ( تحرك كمتری نیاز دارند ) موفق ترند .
یكی دیگر از دلایل ساده چاقی سندرم شب خواری است به این معنی كه فرد بیشتر غذای دریافتی خود را به جای روز در شب تأمین می كند ، متأسفانه این ذخایر در مقابل مصرف مقاومت كرده و در انباشته شدن بیشتر چربی شركت می كنند .

چرا بهتر است از چاقی پیشگیری كنیم ؟
زیرا چاقی با بیماریهای مزمن قلبی ، دیابت نوع II ‎‎‎ ، فشار خون بالا ، پارگی رگهای مغزی ، كیسه صفرا ، خفگی در خواب ، برخی سرطانها ‎‎‎ و ‎‎‎ ورم ‎‎‎ مفاصل استخوانها ( استئو آرتریت ) در ارتباط است .
 ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ شما می توانید به راحتی با كم خوردن ، داشتن رژیم مناسب و ورزش كردن وزن خود را كنترل كرده و از چاقی پیشگیری كنید .
 ‎‎‎ ‎‎‎
 ‎‎‎ راهنماییهایی جهت كاهش خوردن :
1- تنها در جای مشخص غذا بخورید .
2- میز را به محض تمام شدن غذا ترك كنید .
3- خوردن غذا را با فعالیتهای دیگر مانند تماشای تلویزیون همراه نكنید .
4- بجای قاشق از چنگال استفاده كنید و آنرا در میان لقمه ها پایین بگذارید . ( بدین ترتیب مدت زمان خوردن را طولانی تر می كنید . )
5- غذا را در بشقابهای كوچك سرو كنید .
6- حس گرسنگی 15-10 دقیقه طول می كشد اگر بتوانید خوردن را به تأخیر بیندازید بعد از این زمان دیگر احساس گرسنگی نمی كنید . امتحان كنید!