نگرانی از ابتلا به تیفوئید (بیماری تب زرد) بر نگرانی‌های كاروان 32 تیم مستقر در خاك آفریقای جنوبی بابت امنیت مالی و جانی افزوده است.


به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس از آفریقای جنوبی، سازمان صلیب‌سرخ جهانی در بیانیه فوری و لازم‌الاجرای خود از تمامی 32 تیم حاضر در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی خواست به شدت مراقب شیوع بیماری تب‌زرد در آفریقای جنوبی باشند.

بزرگترین جشنواره فرهنگی ورزشی دنیا در جنوبی‌ترین قاره سیاه می‌تواند بهترین راه برای شیوع ویروس تب‌زرد و بیماری‌های باكتریال و قارچی محسوب شود.

تیم‌های متعددی مجهز به داروهای پیشگیری و درمان كننده تب زرد از طریق سازمان‌های جهانی هلال‌احمر و صلیب سرخ به آفریقای جنوبی اعزام شدند و اولویت كاری آنها سر زدن به كاروان‌های تیم‌های ملی است.

این در حالی است كه در مهمترین داروهای پیشگیری از تب زرد ماده‌ای مشابه مواد نیروزا وجود دارد كه اگر به بدن بازیكنان تزریق شود، تست دوپینگ آنها را مثبت نشان می‌دهد.

مقامات وادا (كمیته جهانی مبارزه با دوپینگ) از مسئولین صلیب‌سرخ و هلال احمر خواسته‌اند هر چه سریع‌تر با برگزاری جلسات تخصصی مشكل این ماده نیروزا را حل كرده و اگر داروی جایگزینی دارند، معرفی كنند.

مشكل بعدی سازمان‌های بهداشت جهانی مردم و گردشگرانی هستند كه به بهانه جام جهانی راهی آفریقای جنوبی شده‌اند. جمعیت متراكم مستقر در كوچه پس‌ كوچه‌های تنگ و بعضاً غیربهداشتی برخی شهرهای آفریقایی می‌تواند بهترین راه برای شیوع سریع و غیرقابل مهار تب زرد باشد.

پیش از این نیز در جام جهانی نوجوانان 2009 نیجریه، مردم با این مشكل دست و پنجه نرم كردند اما گویا فیفا خیال ندارد میزبانی جام جهانی را تنها به كشوری بدهد كه استحقاقش را دارد.